• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbilden Türk askeri açıklaması
2015-12-06 15:30:02

Erbil'den 'Türk askeri' açıklaması

Sefin Dizayi Türkiye’nin IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde...Kuzey Irak Kürt Yönetimi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi Türkiye’nin...
Sefin Dizayi Türkiye’nin IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde...

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi Türkiye’nin IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde asker gönderdiğini duyurdu.

 

Dizayi, Türkiye’nin geçen yıl Peşmerge güçlerine eğitim vermek amacı ile Erbil'e bağlı Soran ve Süleymaniye'nin Kaleçuvalan bölgelerinde iki eğitim üssü kurduğunu belirterek, şöyle dedi:

 

GÖRÜLEN HAREKETLİLİK, ÜSSÜ AKTİFLEŞTİRME HAREKETİ

 

"Irak’ın diğer güçlerine eğitim vermek için de Musul bölgesinde de bir eğitim üssü kurmuştur. Bugünlerde görülen hareketlilik üssü daha aktifleştirmek amacı ile yapılmıştır."

 

 

600 ASKER 25 TANK

 

Türkiye Dışişleri eski Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kasım ayının başında Erbil’de, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’yle, bölgedeki Türk askeri sayısının artması konusunda anlaşmaya varmıştı.

 

PEŞMERGE VE TÜRKMENLERİ EĞİTİYORLAR

 

2 yıldır 100 Türk askeri, Başika'da Peşmergeye eğitim veriyordu. Koalisyon güçlerinin de bilgisi dahilinde 600 asker e 25 tank da bölgeye gönderildi. Buradaki askerin öncelikli görevi IŞİD'e karşı savaşan peşmerge ve Türkmenleri eğitmek.

 

IRAK MERKEZİ HÜKÜMETİ TEPKİLİ

 

Türkiye'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile anlaşarak Musul yakınlarındaki askeri varlığını hareketlendirmesi Irak merkezi hükümetinin tepkisiyle karşılaştı. Irak yönetimi "Bunu Irak egemenliğinin vahim ihlali addediyoruz. Türkiye'ye güçlerini derhal topraklarımızdan çekme çağrısı yapıyoruz" dedi. Irak Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim Zamili, İbadi'ye Hava Kuvvetlerinin Türk ordusunu vurması için çağrı yaptı.

 

PKK VE ERDOĞAN DÜŞMANI MEDYA DA TEPKİLİ

 

Gazetelerin birinci sayfasında 2 gündür Türk ordusunun Musul'daki askeri faaliyetleri yer alırken, Erdoğan düşmanı medya Irak hükümetinin tepkisini manşetlere çekti. Türk ordusunun Peşmergeyi eğitmesine karşı çıkan PKK'nın yanında, Cumhuriyet gibi bazı medya organları da Türk ordusunun Peşmergeyi eğitmesine karşı çıkarak Irak hükümetinin tepkisini manşetten gördü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim