• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Einsteinın Kütle Çekim Dalgaları Kanıtlandı
2016-02-11 19:45:02

Einstein'ın Kütle Çekim Dalgaları Kanıtlandı

ABD Bilim Vakfı beklenen açıklamayı yaptı: Kurum, Alman fizikçi Albert Einstein'ın Kütle Çekim Teorisi'nde bahsetitği dalgaları tespit ettiklerini açıkladı.Fizikçiler...
ABD Bilim Vakfı beklenen açıklamayı yaptı: Kurum, Alman fizikçi Albert Einstein'ın Kütle Çekim Teorisi'nde bahsetitği dalgaları tespit ettiklerini açıkladı.

Fizikçiler milyonlarca ışık yılı uzaklıkta iki kara deliğin çarpışmasının sesini duyduklarını ve kaydettiklerini duyurdu.

 

Yaklaşık 30 güneş kütlesi büyüklüğünde iki kara deliğin 1,3 milyar ışık yılı uzaklıkta çarpıştığının tespit edilmesi ikili kara delik sistemlerinin var olabileceğini de kanıtlamış oldu.

Vakıf düzenlediği toplantıda dalgaların tespitinin evreni gözlemlemede yeni açılım getireceğini söyledi.

Büyük kütleli cisimler zamanı bükebiliyor

 

Einstein'ın yüz yıl önce geliştirdiği teoriye göre uzaydaki cisimler, kütleleri ne kadar büyük olursa o kadar çok çekim kuvveti uyguluyor. Bu çekim kuvveti, uzay ve zamanın üst üste geçmiş olan katmanlarından oluşuyor. Bu katmanlar genişleyip büyüyebiliyor. Yani kara delik gibi büyük kütleli cisimler hem çok fazla çekim kuvvetine sahip hem de tam olarak zamanı bükebiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim