• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ebeveynler için 4 önemli ipucu
2016-01-26 01:00:03

Ebeveynler için 4 önemli ipucu

Çocukları online tehditlerden korumak adına...Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Bu durum pek çok ebeveyn için sorun yaratıyor....
Çocukları online tehditlerden korumak adına...

Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Bu durum pek çok ebeveyn için sorun yaratıyor. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ebeveynler çocuklarının ne yaptıkları, neyi izledikleri ve bu durumla nasıl başa çıkacakları konusunda kendilerini rahatsız hissediyor. ESET, bu bilgi notunda nasıl online güvende kalınabileceği ile ilgili çok temel bazı ipuçları iletmeyi hedefliyor. Ebeveynler, unutmayın: Bu önemli konuyu öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir!

  • İnternet ve ilgili teknolojilerle tanışın: Kimse sizden bu konularda uzmanlık seviyesinde bilgi beklememektedir. Önemli olan ne konuştuğunuzu bilmeniz, araçları anlamanız, çocuklarınızın yaşı için popüler olan internet sitelerini öğrenmeniz ve online olarak karşılaşılabilecek bazı risklerden haberdar olmanızdır. İster oyuncuların karşılaştığı tehditler hakkında bilgi edinin ya da gençler arasında popüler olan sosyal medya ile tanışın, edindiğiniz her bilgi size yardımcı olacaktır.
  • Çocuklarınıza online güvende kalmayı mümkün olduğu kadar erken tanıtın.Bazı ebeveynler teknolojiyi ve interneti tanıtmada erken yaşlarda daha temkinli olabilirler. Fakat ne kadar uzun süre bu durumu kontrol altına alırsanız, çocuklarınızın gördüğü ve yaptığı şeyler ile ilgili kendinizi daha rahat hissedersiniz. ESET Kıdemli Araştırmacısı David Harley, “Çocukları siber suçluların önüne atmadan önce, bu konular hakkında nazik ve kapsamlı bilgi vermeye değer” diyor.
  • Sosyal medya ve gizlilik konusunu önemseyin. Bu alan, zorbalığı dengeleme konusundaki en zor alanlardan biridir. Çocuklarınıza sosyal medya üzerinden paylaştıkları kişisel bilgilerin neden limitli olması gerektiğini öğretin. Çünkü asıl gönderi silinse bile bu bilgiler çok kolay bir şekilde kopyalanabilir ve tekrar paylaşılabilir.
  • Bütün mobil cihazlarınızın koruma altında ve güvende olduğuna emin olun.Eskiden ortalama bir ailenin tek bir sabit internet erişim noktası vardı. Bu durum radikal şekilde değişti. Artık akıllı telefonlardan tabletlere, dizüstü bilgisayarlardan akıllı televizyonlara ve hatta oyun konsolları da dahil olmak üzere birçok internet dostu ve taşınabilir cihaz ile internet erişimi sağlanmaktadır. Bu şartlarda, sürekli olarak gözünüzün çocuklarınızın üzerinde olması oldukça zordur. O nedenle, çocuklar evde olmasa bile onların online aktivitelerini gözlemlemek ve kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için desteğe ihtiyacınız vardır. Örneğin ebeveyn kontrolü uygulamaları ile bu mümkün olabilir. Bu teknoloji, ebeveynlerin çocukları akıllı telefon ve tablet gibi karmaşık dijital cihazları kullanırken can yeleği sahibi olmalarına izin verir. Ayrıca, bu uygulamalar, pahalı uygulamaları indirirken engellenmelerini sağlar. ESET, her konuda kullanıcılara seçeneklersunarak uyarıda bulunuyor.

 

Anlattıklarımız sadece buzdağının görünen bir parçasıdır. Çocuklarınıza internet ve teknolojiyi başarılı bir şekilde tanıtmak için daha bir sürü yapabileceğiniz şey var.

Fakat bu rehber ile önemli olan ilk adımı atmış oluyor ve sizin için daha önce hiç önemli olmayan bir konu için sağlam bir temeller oluşturuyorsunuz. Dünya günden güne daha dijital bir hal almakta. Yakından tanımakta fayda var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim