• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duruşma ertelendi, tutukluluk devam!
2015-12-26 01:15:03

Duruşma ertelendi, tutukluluk devam!

Hidayet Karaca'nın ikinci duruşması bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.Duruşma 23-24-25 Şubat 2016 tarihlerine ertelenerek bütün sanıkların...
Hidayet Karaca'nın ikinci duruşması bugün İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşma 23-24-25 Şubat 2016 tarihlerine ertelenerek bütün sanıkların tutukluluğunun devamına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme ara kararlarını açıkladı. Gazeteci Hidayet Karaca, Ekrem Çelik, Erol Demirhan, Ertan Erçıktı, Hüseyin Nohut, Mustafa Kılıçarslan, Ömer Köse, Ahmet Öztürk ve Yurt Atayün’ün tahliye talepleri reddedildi.

Mahkeme, Tahşiye sanıklarının yargılandıkları Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kesinleşmemekle birlikte beraat etmelerini gerekçe olarak gösterdi. Tahşiyecilere yönelik o dönem yapılan işlemleri de gerekçe yapan mahkeme, Youtube’dan alındığı iddianamede de belirtilen ve Fethullah Gülen ile Hidayet Karaca arasında geçtiği iddia edilen telefon kaydını da dikkate aldığını belirtti.

Mahkeme, sanıklardan Ali Fuat Yılmazer’in 2008 yılında il emniyet müdürlüklerine ilettiği yazısına ilişkin mesnet teşkil edecek belge bulunmadığına dair emniyetin Ocak 2015’te bir yazı gönderdiğini de kaydetti.

Bu nedenlerle kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğunu belirten mahkeme, suçun vasfı, delil durumu ve istenen ceza miktarına göre tutukluluğun orantılı olduğunu ifade etti.

Fethullah Gülen hakkında gıyabi tutukluluk kararının kaldırılması talebinin de bu aşamada reddine karar verildi.

Heyetin reddi talebinde bulunan avukatlara 7 gün süre veren mahkeme, bu talebe ilişkin açıklayıcı sebeplerini bildirmelerini istedi. Mahkeme bu süre sonunda heyetin reddine ilişkin kendilerinin ret kararı vermeleri durumunda talebi değerlendirmek üzere dosyanın üst mahkeme olan İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Mahkeme, heyetin reddi talebi bulunduğu için bu talebe ilişkin karar verilinceye kadar avukatların diğer taleplerine yönelik bir karar verilmesine yer olmadığına da hükmetti.

Duruşma 23, 24 ve 25 Şubat tarihlerine ertelendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim