• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Sağlık Günü Mesajı
07 Nisan 2017 Cuma 11:36

Dünya Sağlık Günü Mesajı

Dünya Sağlık Günü’nde yapılan zulümleri en ağır şekilde kınamak ve sağlık konusuna dikkat gerekiyor.

Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Konya Tabip Odası Başkanı Seyit Karaca bir mesaj yayınladı.

1948’de kurulan Dünya Sağlık Örgütü’nün kuruluş yıldönümü olan 7 Nisan günü tüm dünyada “Dünya Sağlık Günü” ve 07-13 Nisan haftası da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Günümüzde, Suriye, Filistin, Myanmar başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde masum halka yapılan insanlık dışı zulümleri görmezden gelerek bu günü kutlamak amacının tamamen dışında olur. Bizim amacımız, Dünya Sağlık Günü’nde yapılan zulümleri en ağır şekilde kınamak ve sağlık konusuna dikkat çekmektir.

Sağlık haftasının amacı; sağlıklı yaşam hakkının korunması, insan sağlığının önemi ve bu konuda bilincin arttırılmasıdır.

Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez. İnsan sağlığının sürekliliği için uzmanlarca yapılan önerilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Alkol ve sigara kullanmamak, tuz alımını azaltmak, dengeli bir diyetle beslenmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak es geçilmemesi durumlardır.Özellikle alkol ve sigara içmek en tehlike alışkanlıkların başında gelmektedir. Dünyadaki ölümlerin temel nedenleri arasında, alkol kullanmanın yanı sıratütün ve tütün mamülleri kullanımı da üst sıralarda yer almaktadır.

Sağlık insanın en önemli değeridir. Yaşamak, öğrenmek, iş yapabilmek için sağlıklı olmak gerekir. Sağlığı bozuk olan, hasta olan kişi görevlerini tam olarak yapamaz. Bunun sonucu olarak da, kendine, ailesine, çevresine, topluma yararlı olamaz.

Gelişmiş bir millet olmanın yolunun toplumun sağlıklı bireylerden oluşması gerekliliğini hatırlatarak tüm halkımıza sağlıklı günler dilerim. Unutmayalım,mutlu bir yaşamın sırrı, sağlıklı olmaktan geçer.

 

 

Dr. Seyit KARACA

Konya Tabip Odası Başkanı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim