• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dolandırıcılık haberleri yapan gazeteci dolandırıldı
2016-01-08 19:30:02

Dolandırıcılık haberleri yapan gazeteci dolandırıldı

Türkiye'de telefon dolandırıcılığı haberlerinin ardı arkası kesilmiyor.Dolandırıcılık haberleri yapan ve vatandaşın bu konuda bilgilenip tuzağa düşmemesi...
Türkiye'de telefon dolandırıcılığı haberlerinin ardı arkası kesilmiyor.

Dolandırıcılık haberleri yapan ve vatandaşın bu konuda bilgilenip tuzağa düşmemesi için yoğun uğraş veren Gazeteci A. Y.'ye "08502888788" numaralı telefondan bir çağrı geldi. Çağrıyı yanıtlayan mağdure A.Y.'ye arayanlar tarafından müşterisi olduğu bankanın adı verildi ve daha önceden devam eden bir işleminin süresinin dolduğunu, iptal etmezse her ay hesabından para kesileceğinin bilgisi verildi.

 

Mağdure, arayan numarayı müşterisi olduğu bankanın numarasına benzettiği için ve kendisine sadece bankanın bilmesi gereken özel kişisel bilgileri söylendiği için güvenle konuşmasını sürdürdü. Teknolojik olarak üst düzey teknikler kullanan dolandırıcılar, hiçbir şüphe uyandırmayan konuşmayı sürdürürken şu diyaloglar yaşandı.

 

 

 YAŞANAN DİYALOG 

 

DOLANDIRICI: Finansbank'tan arıyorum A.Y. ile mi görüşüyorum?

 

A.Y.: Buyrun benim.

 

DOLANDIRICI: Daha önceden devam eden ....... sigorta işleminiz için sizi aradık. Devam etmesini istiyor musunuz, eğer istemiyorsanız iptal etmemiz gerekiyor. Yoksa her ay hesabınızdan para çekilecek.

 

A.Y.: Hayır ben istemiyorum, iptal edebiliriz.

 

DOLANDIRICI: Tamam o zaman bir an önce işlemi başlatalım. (Bu arada telefon dolandırıcıları, kişisel adresten tüm kişisel bilgilere kadar veriler veriyor)

 

- Şimdi telefonunuzdan SMS'le (mesajla) gelen şifreyi bize aktarır mısınız?

 

A.Y.: Aktardım, iptal işlemim gerçekleşti mi?

 

ŞİFRE SÖYLENDİĞİ ANDA HESAPTAN DOLANDIRICILIK İŞLEMİ BAŞLIYOR

 

Dolandırıcılar hiçbir şüphe uyandırmadan zaten kişisel bilgilerinin çoğunu ele geçirdiği A.Y'nin şifresini alır almaz, Ukrayna kaynaklı bir e-ticaret sitesinden hesaptaki paranın bir bölümüye işlem gerçekleştiriyorlar.

 

SONRASINDA NELER OLDU?

 

İşlemin gerçekleşmesinin ardından şüphelenip bankayı arayan A.Y., dolandırıldığını öğreniyor. Hemen kart iptali yapılıp işlem için itirazda bulunuyor.

 

A.Y. bu süreci şöyle anlattı:

 

Ancak 45 gün sürebilir denilen itiraz incelemesi 1 gün sonra sonuçlandı. İtiraz reddedildi. Öğrendiğime göre başka bir bankanın müşterisi de aynı olayla karşılaşmış ancak banka hemen karşı tarafla iletisime geçerek işlemi iptal ettirip müşterisinin parasını geri ödemiş. Müşterisi olduğum Finansbank daha ilk andan itibaren olaydan haberdar olmasına rağmen hiçbir çaba sarf etmeden itirazımı reddetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim