• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Doğu’nun Batı’ya, Batı’nın da Doğu’ya ihtiyacı var
2015-12-22 11:45:05

Doğu’nun Batı’ya, Batı’nın da Doğu’ya ihtiyacı var

Türkiye’nin ilk ve tek Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAMER) Siyaset Okulu Sertifika Programı’nın ikincisi tamamlandı.PAMER...
Türkiye’nin ilk ve tek Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (PAMER) Siyaset Okulu Sertifika Programı’nın ikincisi tamamlandı.

PAMER Siyaset Okulu Sertifika Programı’nın ikincisi tamamlandı. Son dersi veren Prof.Dr. Nevzat Tarhan, Doğu’nun Batı’ya olduğu kadar Batı’nın da Doğu’ya ihtiyacı olduğunun altını çizerek “Doğu’nun bilgisini sesli bir şekilde aktarmayı başarması gerekiyor. Tam da bu noktada PAMER bunu yapıyor.” dedi.

 

 

 

Üsküdar Üniversitesi Siyaset Okulu Sertifika Programı’nın ikincisi tamamlandı. Sürekli Eğitim Merkezi’nin desteğiyle PAMER ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün birlikte düzenlediği “Türkiye’yi ve Dünyayı Yeniden Okumak” başlıklı program 7 hafta sürdü.

 

 

 

Programın koordinatörlüğünü Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi – PAMER Müdürü Doç. Dr. Merve Kavakçı İslam ile Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur’un gerçekleştirdiği programda aralarında akademisyen, siyasetçi ve gazetecilerin bulunduğu önemli isimler ders verdi.

 

 

 

Hayri İnönü: Şehirler büyüdüğü için kimlikleri kayboluyor

 

 

 

Son haftada Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve Prof. Dr. Nevzat Tarhan Siyaset Okulu öğrencileriyle buluştu. Belediyecilikte eğitimi önemsediklerinin altını çizen Başkan Hayri İnönü, ilçelerinde 400 öğrencinin eğitim gördüğü etüt merkezleri açtıklarını söyledi.

 

Şehirlerin kimliklerinin önemli olduğunu belirten İnönü, “Bugün kentler büyüdüğü için kentlerin kimlikleri kayboluyor. Bunda göç önemli faktör. Tarihsel, kültürel geçmişimizi ihmal ediyoruz. Geçmişte yapılanları unutuyoruz. Yaşananlardan ders çıkarmıyoruz. İşimize geldiğimizde geçmişe dönüyoruz. Günü kurtarmaya bakıyoruz. Bizim yapımız bu maalesef. Sistem belki bunu gerektiriyor. Çok çabuk değişiyor her şey. Batıya gidin 400 yıllık dükkânların olduğunu görüyorsunuz. Oraya göre daha fakiriz. Kentleşme sürecini henüz tamamlayamadık. Hala göçler yaşanıyor. Göçü durdurmak lazım. Her yerin bir kimliği olması gerek. Geçmişten gelen bazı değerleri koruyabilmek şart. Bu konuda çok başarılı olduğumuzu söyleyemem.” diye konuştu.

 

 

 

Son ders Prof.Dr. Tarhan’dan

 

 

 

Siyaset Okulu’nun son dersini Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan verdi. “Siyaset bilimi psikolojiden yardım alıyor” diyen Prof.Dr. Tarhan ‘Liderlikte ve Karar Almada Psikolojik Unsurlar’ başlıklı dersinde liderlik türleri ve liderlerin psikolojik, nörolojik eğilimlerine ilişkin bilgiler verdi.

 

 

 

Doğu’nun Batı’ya, Batı’nın da Doğu’ya ihtiyacı var!

 

 

 

Günümüzde Doğu’nun Batı’ya olduğu kadar Batı’nın da Doğu’ya ihtiyacı olduğunun altını çizen Prof.Dr. Tarhan, Doğu’nun bilgisini sesli bir şekilde aktarmayı başarması gerektiğini kaydetti. Tam da bu noktada PAMER’in bunu yaptığını belirten Tarhan, bu merkezin görünmeyen ihtiyaçları ortaya çıkardığını söyledi.

 

 

 

Siyaset Okulu Programı’nın son haftasında katılımcılara sertifikaları da düzenlenen törenle verildi. Törende konuşan İstanbul Ak Parti Milletvekili Dr. Ravza Kavakçı Kan, klasik söylemlerden farklı söylemlerin üretilmesi gerektiğini, PAMER’in bunu başardığını sözlerine ekledi.

 

 

 

Prof. Dr. Mithat Baydur ve Doç. Dr. Merve Kavakçı’nın da konuşma yaptığı programda sertifika almaya hak kazanan öğrencilere sertifikaları törenle verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim