• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dişlere en çok zarar veren 6 şey!
2016-01-17 23:00:02

Dişlere en çok zarar veren 6 şey!

Eğer diş sağlığınızı korumak istiyorsanız bu 6 madde den uzak durmalısınız.Dişlere en çok zarar veren 6 şey! Yapışkan, ekşi şekerlemeler: Ekşi...
Eğer diş sağlığınızı korumak istiyorsanız bu 6 madde den uzak durmalısınız.

Dişlere en çok zarar veren 6 şey!

 

Yapışkan, ekşi şekerlemeler:

 

Ekşi şekerlemeler, tatlı olanlardan daha kötüdür. Çünkü ekşi olanlarda daha fazla şeker vardır ve genelde bu şekerlemelerin içerisinde sitrik asit bulunur. Şeker, ekşi ve yapışkan üçlemesine dikkat!

 

Buz:

 

Buz çiğnemek diş sağlığınız için iyi bir şey değil çünkü buz çok serttir. Bazı buz yiyen hastalara yılda bir veya iki kez kron taktığımız olur. Çünkü buz çiğnemek, bir kayayı ısırmak gibi… Ayrıca soğukluk dişlerinizi daha kırılgan bir hale getirebilir.

 

Şekerli ve asitli içecekler:

 

Gazlı içecekler de oldukça tehlikelidir. Çünkü içlerinde şeker, fosforik ve sitrik asit bulunur. Bunlar diş yüzeyini bozarlar. Sağlık açısından da oldukça tehlikeli olan bu içeçekler tüketilmemesi önerilir. Eğer tüketilirse fazla zaman geçmeden dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir.

 

Kuru meyve:

 

Bizler kuru meyveleri severiz. Onları tamamen ‘fırlatıp atın’ demiyoruz ama bunların içerisinde taze meyvede olduğu kadar şeker vardır. Ayrıca yapışkandırlar, bu nedenle dişlerinizde kalırlar. Eğer bunları tüm gün yiyorsanız ve dişlerinizi fırçalamıyorsanız dişlerinizde çürük görmeniz muhtemeldir. Eğer diş kaybetmek istemiyorsanız tükettikten kısa süre sonra dişlerinizi temizleyiniz.

 

İşlenmiş karbonhidratlar (beyaz ekmek vb…):

 

Karbonhidratlar şekerlidir. Tükürüğünüzde, sindirimi ağı

 

zda başlatan ve tükürük amilazı adı verilen enzimler bulunur. Eğer gün içerisinde sürekli kraker atıştırıyorsanız ağzınızda sürekli şeker tutuyorsunuz demektir. Şekerin dişlerinize zarar veriyor olmasının sebebi, ağzınızdaki bakterilerin şeker yiyerek asit oluşturuyor olmasıdır. Eğer ağzınızda hiç plak olmasaydı (bu imkansız) işte o zaman dişlerinizin çürümesine neden olacak bir şey olmazdı.

Spor ve enerji içecekleri:

 

Diş sağlığınız için oldukça kötü içeceklerdir. Bunlar, gazlı içeceklerden daha çok asit hasarı yapar. Bu açıdan spor içecekleri birinci, enerji içecekleri ikinci ve gazlı içecekler üçüncü sırada geliyor. Ayrıca bu içecekler, içerisinde çok fazla şeker barındırır. Buda kilo almanıza ve aşırı yağlanmaya yol açar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim