• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dışişleri Bakanlığından flaş Başika açıklaması
2015-12-08 18:45:03

Dışişleri Bakanlığı'ndan flaş Başika açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan Başika'ya giden Türk askerleriyle ilgili önemli bir açıklama yapıldı.Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Başika'da...
Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan Başika'ya giden Türk askerleriyle ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Başika'da yürüttüğü eğitim faaliyeti hakkında açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin Başika'da bulunan kuvvetlerinin muharip görev ve sorumluluğu olmadığı belirtilerek "Ülkemizin Başika'da bulunan unsurlarının görevi Iraklı gönüllülere DEAŞ'la mücadele kapsamında eğitim vermek olup, bu kuvvetlere muharip görev ve sorumluluk verilmemiştir" denildi.

"BUGÜNE KADAR 5 BİNDEN FAZLA IRAKLI PERSONELE EĞİTİM SAĞLANMIŞTIR"

Türkiye'nin IŞİD'le mücadele kapsamında Uluslararası Koalisyon'un çalışmalarına ilk günden itibaren aktif olarak katıldığı belirtilen açıklamada Irak'a da mücadelesinde destek sağlandığı vurgulandı. Bugüne kadar 5 binden fazla Iraklı personele Türk kuvvetler tarafından eğitim verildiği bildirilen açıklamada "Türkiye Cumhuriyeti DEAŞ terör örgütünü ve bölgemizdeki varlığını ulusal güvenliğine yönelik büyük bir tehdit olarak görmekte ve bu örgütün ortadan kaldırılması ve ortaya çıkmasına sebep veren koşulların düzeltilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alınması için gayret sarfetmektedir. Türkiye bu anlayışla DEAŞ’la mücadele amacıyla oluşturulan Uluslararası Koalisyon’un çalışmalarına da ilk günden itibaren aktif olarak katılmakta, topraklarının üçte biri bu örgütün işgali altında bulunan dost ve komşu Irak’a da mücadelesinde destek sağlamaktadır. Bu çerçevede bugüne kadar 5.000’den fazla Iraklı personele ülkemizce eğitim sağlanmış, ayrıca Irak Hükümeti’ne ve IKBY’ye çeşitli askeri malzeme yardımı yapılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

"BAŞİKA'YA KUVVET İNTİKALİ TARAFIMIZDAN İKİ GÜN ÖNCE DURDURULMUŞTUR"

Kamuoyunda yer alan ve abartılı olduğu belirtilen haberler sonucunda oluşan hassasiyet nedeniyle Başika'ya kuvvet intikalinin 2 gün önce durdurulduğu ifade edilerek "Son dönemde ülkemizin Başika’da kurulmuş olan eğitim tesisinde 2015 Mart ayından bu yana yürüttüğü eğitim faaliyeti ve buradaki eğitimcilerin ve kampın güvenliği için alınan tedbirler konusunda maksatlı, abartılı ve hatalı haberler ve yorumlar yer almaktadır. Ülkemizin Başika’da bulunan unsurlarının görevi Iraklı gönüllülere DEAŞ’la mücadele kapsamında eğitim vermek olup, bu kuvvetlere muharip görev ve sorumluluk verilmemiştir. Irak’ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması konusunda büyük bir hassasiyete sahip olan ve tüm ülkelerden de aynı şekilde davranmasını bekleyen Türkiye’nin, bunu yıpratacak veya zayıflatacak bir adım atmasının düşünülmesi dahi kabul edilemez. Bu anlayışla dost ve kardeş Irak makamlarında ve kamuoyunda, abartılı haberler sonucunda oluşan hassasiyet nedeniyle Başika’ya kuvvet intikali tarafımızdan iki gün önce durdurulmuştur" denildi.

"ASKERİ PERSONEL SAYISININ ARTIŞI VEYA İNDİRİMİ KONUSUNDA GEREKLİ DÜZENLEMENİN YAPILMASI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR"

Açıklamada ayrıca konunun iki ülkenin Milli Savunma Bakanları arasında ele alınmasının ve sağlanacak mutabakata göre Başika'da askeri personel sayısının artışı veya indirimi konusunda gerekli düzenlemenin yapılmasının öngörüldüğü belirtildi. Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama, şöyle sürdürüldü: "Bu hususlar, Sayın Dışişleri Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımız’ca Iraklı muhataplarıyla gerçekleştirdikleri telefon görüşmelerinde de ifade edilmiş, ayrıca Sayın Başbakanımız Irak Başbakanı Haydar el Ebadi’ye bir mektup göndererek Başika’da yürütülen faaliyetimiz hakkında bilgi aktarmıştır. Irak’la olan yakın ilişkilerimiz ve bu ülkenin DEAŞ’la verdiği mücadeleye sunmakta olduğumuz katkılar çerçevesinde bu konunun iki ülke Milli Savunma Bakanları arasında ele alınması ve Başika’da ülkemizce Iraklı gönüllülerin eğitimi için yürütülen faaliyet, burada bulunan personelimizin sayısı ve görevleri konusunda sağlanacak mutabakata göre askeri personel sayısının artışı veya indirimi konusunda gerekli düzenlemenin yapılması öngörülmektedir. Terörden ciddi zarar görmüş olan ve Irak’ın içinde bulunduğu zorlu mücadeleyi destekleyen bir ülke olarak Türkiye, Irak Hükümeti’ne ortak düşmanımız DEAŞ’la mücadelesinde gerekli katkıları istişare ve eşgüdüm içinde vermeye devam edecektir"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim