• Konya31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Destek ve protestolar eşliğinde: Köln’de Erdoğan’ın katılımıyla cami açıldı
29 Eylül 2018 Cumartesi 23:32

Destek ve protestolar eşliğinde: Köln’de Erdoğan’ın katılımıyla cami açıldı

Almanya’da Diyanet işleri Türk-İslam Birliği Camii bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Bir yanda destek bir yanda protesto vardı.

Almanya’da bulunan cumhurbaşkanı, bugün Köln’e giderek cami açılışına katıldı. Erdoğan tören alanına ulaşmadan etrafta çok sayıda kişi toplandı. Cumhurbaşkanı için geniş güvenlik önlemleri de alındı.Ellerinde Türk bayrakları ve Erdoğan posterleri olan bir grup “Dik dur eğilme, bu millet seninle” sloganlarını attı.

Köln’ün farklı bir bölgesinde de Erdoğan’ın protesto edenler toplandı. Buradaki grup da “Erdoğan hoşgelmedin” yazılı pankartları taşıdı.

‘Fikir ayrılıklarını bir kenara bırakalım’

Açılışta konuşan cumhurbaşkanı, Alman cumhurbaşkanı ve başbakanıyla görüşmelerinde, son dönemdeki fikir ayrılıklarını bir kenara koyarak ortak menfaatlere odaklanmaları gerektiğini söylediğini anlattı.

Teröre ve şiddete bulaşanların, Müslümanların canına kast edenlerin İslam ve Müslümanlıkla bağı olmadığını anımsatan Erdoğan, “Bir yanda DEAŞ, FETÖ ve PKK gibi katil sürüleri üzerinden gençlerimiz terör tuzağına çekilirken diğer yandan ırkçı örgütler Müslümanların hak ve hukukunu hiçe sayıyor”dedi.

‘IŞİD’li neyse PKK’lı da odur’

Cumhurbaşkanı şöyle devam etti: “15 Temmuz gecesi FETÖ’cü alçaklar tarafından sırf iradesine sahip çıktığı için şehit edilen 251 şehidimizi, 2 bin 193 gazimizi nasıl görüyorsak, dünyanın dört bir yanındaki terör kurbanlarını da aynı görüyoruz.. Bizim nazarımızda Berlin’de pazar yerindeki sivilleri katleden DEAŞ’lı caniler neyse iki ay önce 11 aylık Bedirhan bebeği annesiyle beraber şehit eden PKK’lı katiller de odur. Bugüne kadar en fazla zararı Müslümanlara vermiş, en çok Müslüman kanı dökmüş terör örgütleri İslamist ve Cihadist gibi ifadelerle yine Müslümanlara yamanmak isteniyor. Şimdi bazı şeyler söylüyorlar… ‘FETÖ’nün okullarında şöyle kaliteli öğrenciler yetişiyor.’ O pilotlar da çok kaliteliydi, omuzları falan da doluydu. Ama o omuzları kalabalık olanlar geldiler benim vatandaşımı şehit ettiler. FETÖ ve PKK sempatizanı bir avuç kifayetsizin, insanımızın huzurunu kaçırmasına, Türk-Alman dostuluğunu zedelemesine fırsat vermeyeceğiz.”

Demokrasi düşmanlarının Avrupa’nın demokratik kurumlarını istismar etmesine daha fazla göz yumulmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Avrupa başkentlerinin caddeleri ve meydanları terör örgütünün paçavralarıyla daha fazla kirletilmemelidir” dedi.

‘Delil’ çıkışı

Cumhurbaşkanı şunları kaydetti: “Özellikle 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden 2193 vatandaşımızı gazi… FETÖ’cülerin bu tavrı sebebiyle Avrupa’da da Amerika’da da hiçbir yerde barınamaması gerekir. Maalesef hala bizim stratejik ortaklarımız veya farklı ortaklarımız ‘delil’ diyor. İşte Türkiye’nin yargısı, mahkemeleri bunlarla ilgili her türlü kararı verdi. Sizin yargılarınızda verilen kararlar geçerli, Türkiye’nin yargısının verdiği kararlar geçerli değil, bu nasıl bir anlayıştır. Hangi delili arıyorsun daha? Demokrasi düşmanlarının, Avrupa’nın demokratik kurumlarını istismar etmesine daha fazla göz yumulmamalıdır. Avrupa başkentlerinin caddeleri ve meydanları terör örgütünün paçavralarıyla daha fazla kirletilmemelidir.” 

‘Hazmedemedik’

Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı: “Bir Mesut Özil, bir İlkay’ımız… İngiltere’de kendileriyle bir fotoğraf çektirdik diye bu toplumdan dışladılar. Alman Milli Takımı’na kadar yükselmiş olan bu iki gencimizin dışlanmasını, ben onun cumhurbaşkanı olarak doğrusu hazmedemedim. İsterdik ki bu ırkçılık savrulmasına düşenlere karşı bir ortak tavır alınsın.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim