• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deniz Fenerinden Nijere Sağlık Yardımı
2016-01-27 21:00:05

Deniz Fenerinden Nijer'e Sağlık Yardımı

Deniz Feneri Derneği Nijer Gazoby’de bulunan Kadın Doğum Hastanesi için tedarik edilen malzemelerin teslimi için Nijer'deydi.Deniz Feneri Derneği, 18yıldır...
Deniz Feneri Derneği Nijer Gazoby’de bulunan Kadın Doğum Hastanesi için tedarik edilen malzemelerin teslimi için Nijer'deydi.

Deniz Feneri Derneği, 18yıldır “İşimiz Sadece İyilik” anlayışıyla dil, din, ırk, renk, mezhep ayırımı yapmadan yurtiçinde ve yurtdışında yoksul, kimsesiz, naçar, dul ve yetimlere merhametin ve iyiliğin elleriyle uzandı ve uzanmaya devam ediyor.

 

Deniz Feneri Derneği Nijer Gazoby’de bulunan Kadın Doğum Hastanesi için tedarik edilen malzemelerin teslimi için Nijer'deydi.

 

Nijer Gazobyde bulunan kadın doğum hastanesi, ülkenin bu alanda tek hastanesi. Her gün yüzlerce kadın hastane kapısında sıra bekliyor. Maalesef sırası gelmeden bazı kadınlar hastane bahçesinde çok kötü şartlarda doğum yapmak zorunda kalıyor, bazı kadınlar da, çocuğuyla birlikte hayatını kaybediyor.

 

Gazoby'de bulunan hastane 17 milyon nüfuslu Nijer'in tek kadın doğum hastanesi. İmkânları kısıtlı olan hastanede günde 15 ile 20 arasında ameliyat gerçekleştirilebiliyor. 100'lerce kadın ise doğum için hastanenin çevresinde sıra bekliyor. Ameliyat şansı bulabilen hastalar 4 kişilik odalarda yeri geliyor 10 kişi kalıyor. Hastalar imkânsızlıklar nedeniyle yerlerde yatıyorlar. Mevcut olan hastane malzemeleri ilkel ve hijyenik değil.

 

Hastane yetkililerinden gelen yardım talebi üzerine harekete geçen Deniz Feneri Derneği kısa sürede ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeleri temin etti.

 

Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Başkanı Av.Mevlüt Koca ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Semih Dinçer hastane için tedarik edilen malzemelerin teslimi için geçtiğimiz günlerde Nijer'deydi.

 

2 adet ameliyat masası, 3 adet elektronik doğum masası, ameliyathane için ışık teçhizatı, 4 adet hidrolik sedye, 2 adet muayene masası, 40 adet acil yardım seti, 3 adet cerrahi aspiratör, 4 adet pansuman aracının kurulumu yapılarak Gazoby Kadın Doğum ve Yenidoğan Hastanesi yetkililerine teslim edildi.

 

Nijer, Çad, Mali, Burkina Faso, Etiyopya gibi ülkelerde ortalama 40 bin insana bir doktor düşerken, milyonlarca insan hayatlarında hiç doktor görmeden yaşıyor ve ölüyor.

Hastanenin bakım ve onarım çalışmaları 2014 yılında Deniz Feneri Derneği tarafından yapılmıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim