• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokrat adaylar son kozlarını paylaştı
2015-12-20 11:15:03

Demokrat adaylar son kozlarını paylaştı

ABD'de başkanlık seçimi için Demokrat Parti adına yarışan Hillary Clinton, Bernia Sanders ve Martin O'Malley'yi bir araya getiren 2015'in son açık oturumunda...
ABD'de başkanlık seçimi için Demokrat Parti adına yarışan Hillary Clinton, Bernia Sanders ve Martin O'Malley'yi bir araya getiren 2015'in son açık oturumunda ağırlıklı olarak Suriye ve DAEŞ ile mücadele konuşuldu.

Clinton, Sanders ve O'Malley, yaklaşık üç saat boyunca seçmenlere başkan olurlarsa ekonomi, iklim değişikliği, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik alanlarında yürütecekleri politikaları, DAEŞ ile nasıl mücadele edeceklerini ve Suriye politikalarının ne olacağını anlattı.

Anketlerde Demokrat adaylar arasında önde görünen eski Dışişleri Bakanı Clinton, DAEŞ ile mücadele konusunda Suriye'de bir uçuşa yasak bölge oluşturulmasını savunduğunu, bu sayede siviller için güvenli bir alan oluşturulabiliceğini söyledi.

"Uçuşa yasak bölge olursa bir Rus uçağı ya da Suriye uçağının düşürülmesini onaylar mısınız" sorusuna Clinton, "O noktaya geleceğimizi düşünmüyorum. Uçuşa yasak bölgeyi savunuyorum çünkü bu bize Rusya ile görüşmelerimizde baskı gücü verecektir" dedi. Obama yönetiminin şu ana kadar yürüttüğü politikalara paralel konuşan Clinton, DAEŞ ile mücadele için Amerikan askerlerine kara görevi verilmesine karşı olduğunu, uluslararası bir koalisyonla mücadelenin devam etmesi gerektiğini savundu. Clinton, DAEŞ ile mücadele ve Esed'in gitmesi için yürütülecek çabaların birlikte sürdürülebileceğini ifade etti.

Clinton, ayrıca Cumhuriyetçi adaylardan Donald Trump'ın İslam karşıtı söylemlerini eleştirdi ve "DAEŞ'in en iyi eleman sağlayıcısı Donald Trump" diye konuştu.

"ABD'nin dünyanın polisi olması düşünülemez"

Kara gücü göndermeme konusunda Clinton ile aynı görüşü savunan Vermont Senatörü Sanders ise Suriye konusunda Clinton'ı "işin sonuçlarını kestiremeden fazla saldırgan olmakla" suçladı.

Sanders, Clinton'ı "rejim değişikliğine çok fazla ilgili" olmakla itham ederek önceliğin Esed'i göndermek yerine DAEŞ ile savaşmak olması gerektiğini savundu. Sanders, "Bir diktatörü göndermek kolay. Peki, ondan sonra yapacaksınız, asıl önemli olan bu" dedi.

Kamuoyu yoklamalarında Clinton'ı takip ettiği görülen Sanders, "ABD'ye saldıran Esed değil, DAEŞ" ifadesini kullandı. Sanders, "ABD'nin dünyanın polisi olması düşünülemez" dedi.

"Biz, faşist milyarderlere teslim olmayacağız"

Eski Maryland Valisi Martin O'Malley ise terörle mücadele odaklanmak gerektiğini belirterek önceliğin Esed'in devrilmesi değil, DAEŞ'in yenilgiye uğratılması olması gerektiğini söyledi.

İslam karşıtı sözleriyle gündeme gelen Donald Trump'a atıf yapan O'Malley, "ABD Başkanı'nın ilk işi Amerikan halkını korumaktır. Biz, faşist milyarderlere teslim olmayacağız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim