• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan Sultanahmet  katliamıyla ilgili flaş açıklama
2016-01-13 20:30:02

Davutoğlu'ndan Sultanahmet katliamıyla ilgili flaş açıklama

Davutoğlu, saldırganın daha önce gözaltına alınıp bırakıldığı iddialarının doğruyu yansıtmadığını belirterek "Saldırının DEAŞ bağlantılı...
Davutoğlu, saldırganın daha önce gözaltına alınıp bırakıldığı iddialarının doğruyu yansıtmadığını belirterek "Saldırının DEAŞ bağlantılı olduğu ortaya çıktı ama DEAŞ bir taşeron" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Sultanahmet'teki terör saldırısına ilişkin, İstanbul Valiliğinde brifing aldı. Toplantıya İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan katıldı.

Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda Davutoğlu, saldırının gerçekleştiği sırada orada bulunanlardan tur rehberi Sibel Şatıroğlu ile de görüştü.

Davutoğlu, İstanbul Valiliğindeki güvenlik brifinginin ardından yaptığı açıklamada, sadece İstanbul'a ve Türkiye'ye değil bütün insanlığa saldırı mahiyetindeki bu terör eylemi dolayısıyla hayatını kaybedenlerinin yakınlarına taziyelerini sundu.

"6 hastayla ilgili itinayla bütün çalışmalar yürütülüyor

Başbakan Davutoğlu, dün yine böyle bir olayda maalesef 10 yabancı uyruklu misafirin hayatını kaybettiğini anımsatarak, şöyle devam etti: "15 yaralımız vardı. Bugün kendilerini ziyaret ettim, Almanya İçişleri Bakanı Maiziere ile birlikte... Kendilerine 78 milyon Türkiyelinin, kendilerine ev sahibi olduklarını ve misafir olarak görmeleri sebebiyle de derin üzüntü duyduklarını bir kez daha ifade ettim. 6 hastamız şu anda hastanelerimizde, diğer hastalar taburcu edildi. 6 hastayla ilgili itinayla bütün çalışmalar yürütülüyor.

Bütün bu acı olaylar üzerine ifade etmek isterim ki gerek hastalar, gerek ilgili taraflar Türkiye'nin, özellikle de sağlık birimlerimizin olaya müdahalesindeki etkin ve çabuk tutumu dolayısıyla teşekkürlerini bize ifade
ettiler. Aynı şekilde emniyetimizin aldığı tedbirler, savcılığımızın, adalet bakanlığımızın olayın bir an önce soruşturulması yönündeki attığı etkin adımlar, Türkiye'de bu tür kriz anlarında çabuk işleyen, doğrudan neticeye ulaşan bir mekanizmanın kurulmuş olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Ben olayın geliştiği ilk andan itibaren olaya müdahil olan bütün sağlık çalışanlarımızı, emniyet görevlilerimizi, gerekli tertibatı alan arkadaşları tebrik etmek istiyorum."

"İstanbul'un güven şehri olması konusunda talimatları verdim"

Davutoğlu, olayın oluş seyri esnasında, öncesinde ve sonrasında herhangi bir aksaklık söz konusu olup olmadığına ilişkin, güvenlik brifinginde tek tek detayları sorduğunu, bilgileri aldığını, İstanbul'un huzur ve güven şehri olması konusunda gerekli talimatları ve çalışmaları ilettiğini kaydetti.

"Bugün 4 gözaltı daha var"

Saldırganın kimliğinin tespit edildiğini ve bunun paylaşıldığını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti: "Bugün bu çerçevede 4 ayrı gözaltı daha oldu saldırganın kimliğinin tespiti sonrasında. Biraz önce de saldırganın Türkiye'ye giriş yolu, bütün kontakları, arka plandaki ilişkileri konusunda aldığım bilgiler, bu meselenin
görünür yüzünün dışında bazı önemli unsurlar ve perde arkası etkin aktörler olabileceği kanaatimizi pekiştirdi.

Dolayısıyla evet, saldırganın DAEŞ bağlantısı tespit edildi. Ancak artık DAEŞ öyle bir örgüt ki bir piyon ve bazen de kamufle edilebilecek bazı eylemlerin rahatlıkla kullanılmasını sağlayan bir ara örgüt, bir taşeron. Dolayısıyla şimdi hedefimiz Suruç'ta, Ankara'da, şimdi İstanbul'da haince, alçakça Türkiye'ye saldıran bu terör örgütü konusunda atılacak adımları, hem Türkiye içinde etkin şekilde atmak, hem Türkiye dışında yürütülecek mücadeleyi sistematik bir şekilde yürütmek ama onun da ötesinde ki bu irtibatları bugün ortaya çıkarmaya çalışıyoruz, bu terör örgütünü kullanan arkadaki gerçek aktörler kimlerse onların ortaya çıkarılması için de yoğun bir çaba içindeyiz.

Bu bir taşeron örgüt ama o taşeron örgütü eğer birileri Türkiye'ye karşı kullanmak istiyorsa ki bunun emarelerini çok gördük, sadece bu taşeron örgütü değil, bu taşeron örgütü kullanma hevesine ve amacına dönük çalışma yapan kim varsa hepsine dönük olarak da gerekli her türlü tedbiri alma konusunda Türkiye'nin kararlılığı açıktır. Bu yönde de tedbirlerimizi alacağız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim