• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan çok net PYD açıklaması!
2015-12-28 18:30:03

Davutoğlu'ndan çok net PYD açıklaması!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD ile ilgili flaş bir açıklama yaptı.Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vuçiç ile görüşmesinin ardından düzenlenen...
Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD ile ilgili flaş bir açıklama yaptı.

Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vuçiç ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Teşrin civarında yaşanan gelişmelerin önceden de şimdi de yakından takip edildiğini belirterek, “Türkiye’ye hasmane tutum içinde olan hiçbir unsurun, Fırat’ın batısına geçmesine olumlu bakmayacağımızı da PYD bağlamında da bunu dile getirdik, koalisyon ortaklarına da bunu vurguladık. Şu anda bütün o kuşak üzerinde, Halep’in kuzeyinde, Teşrin’den de Cerablus’a kadar olan alanda dinamik bir durum mevcuttur. Şu ana kadar bize intikal eden bilgiler de geçen unsurların kesinlikle PYD unsurları olmadığı yönünde. Daha çok Arap ve o bölgede koalisyonla birlikte hareket eden gruplar. Bir kez daha ifade ediyorum, bu konudaki kararlılığımız da bütün taraflara açık bir şekilde dile getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ile Sırbistan ilişkileri Balkanlar için elzemdir”

Balkanlarda bütün ikili ilişkilerin önemli olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, “Ancak Türkiye ile Sırbistan ilişkilerinin iyi olması Balkanlar’da istikrar için hayati derecede elzemdir” dedi.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün en önemli aldığımız karar, Türkiye-Sırbistan ilişkilerini Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey ilişkilerine çevirmek. Daha önce Yunanistan ile Bulgaristan ile başlayan bu Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmasını Sırbistan ile gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyacağız.”

“Ticaret hacmimizi 1 milyar dolara ve ilerisine taşımayı istiyoruz”

Davutoğlu, “Geçen yıl itibarıyla, 780 milyon dolar olan ticaret hacmimizi, Türkiye ile Sırbistan’ın kapasitesi itibarıyla yeterli görmüyoruz. Bunu en kısa zamanda 1 milyar dolara ve daha ilerisine taşımayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, “Sayın Vuçiç’e ve ekibine teşekkür ediyorum, çok büyük kolaylıklar gösterdi. Bugün de bir kez daha diğer iş adamlarına gösterilen kolaylığın, başka ülkelerin gösterdiği kolaylıkların hepsinden daha iyi kolaylığı göstereceklerini ifade ettiler. Bu çok önemli bir teminattır” şeklinde konuştu.

Sırbistan Başbakanı Vuçiç

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç de yaptığı açıklamada, Türk hava sahasını ihlal eden Rus askeri uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan gelişmelere değinerek, “Sırbistan olarak iki ülkenin aralarındaki sorunu en iyi şekilde çözülmesini istiyoruz. Her halükarda hem Türkiye hem de Rusya ile iş birliği içinde olmaya devam edeceğiz” dedi.

Vuçiç, “Her zaman ve her koşulda rekabete, yarışmaya ve bu yarışı kazanmaya hazırız. Bizim için kazanmak, daha çok Türk yatırımcıyı ülkemize çekmek, daha çok istihdam sağlamaktır” açıklamasında bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim