• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu: Şimdi HDPlilere sormak lazım...
2015-12-15 11:00:06

Davutoğlu: ''Şimdi HDP'lilere sormak lazım...''

Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Cizre ve Şırnak'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı hakkında...
Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Cizre ve Şırnak'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı hakkında bölgedeki halka seslendi, ''terör örgütüne karşı sesimizi beraber çıkaralım'' dedi.

Soru- Cevap:

Dün akşam ABD Başkan Yardımcısı Biden ile bir telefon görüşmeniz oldu. O görüşmenin içeriğine dair detay verebilir misiniz? Başika'dan da Türk askerlerinin çekilmesiyle ilgili Bağdat'la bir temasınız oldu mu? 

- Biden ile görüştük, evet. Daha başkan yardımcısı olmadan da Irak ile ilgili gelişmeleri takip eden bir isim. Dünkü görüşmemiz de temelde Irak'la ilgiliydi. Türkiye'nin Irak politikasi son derece açıktır. Biz Irak'ın toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunuyoruz. Türkiye'nin terörle mücadelesi de tartışma götürmez bir konudur. Sadece DEAŞ'a karşı yürüttüğümüz değil daha önce El Kaide'ye, PKK'ya da bu mücadeleyi gösterdik. Başika'da bulunan askeri mevcudiyetimiz Irak'ın toprak bütünlüğüne bir tehdit teşkil etmediği gibi terörle mücadele konusunda da en güçlü varlıklardan birini temsil eder. Biz bunu Ebadi'ye anlattık ama maalesef hala şüphe duyanlar ve üçüncü aktörler Türkiye ve Irak arasındaki ilişkiyi bozmaya yönelik yorumlar yapan bazı dış unsurlar da devrede. Türkiye Irak ilişkilerini bozmaya yönelik çabalar var. Dikkat ederseniz biz Türkiye olarak, Irak'la ilişkilerin bozulmaması için söylem ve uygulamaya dikkat ediyoruz. 

video haberBaşbakan'dan Musul açıklaması
 

Askerlerimizin yeniden tanzimi, eğer alanda dinamik bir durum varsa ve her an alandaki tehdit tanımlaması değişiyorsa orada alınacak tedbirlerin de dinamik olması lazım. Eğitim yaptıran askerlerimize dönük olarak gelen tehdit ve riskler dolayısıyla bir güç kaydırması gerçekleştirdik. Şimdi dün söz konusu olan bir yeniden tanzim faaliyetidir. 

Terörle mücadele için 34 İslam ülkesinin bir koalisyon oluşturduğu açıklaması var. Görüşlerinizi alabilir miyiz?

Suudi Arabistan'dan böyle bir teklif geldiğinde olumlu baktığımızı ifade ettik. Teröre karşı İslam ülkelerinin beraber mücadele vermesi, terörle İslamı özdeşleştirmeye çalışanlara verilecek en iyi cevaptır. 

Cizre ve Silopi'de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi sonrasında bazı görüntüler ortaya çıkması; yeni bir operasyon hazırlığı mı var? Öğretmenlere yönelik gönderilen mesajlar, bölgeyi terk etmesi; öğrencilerin durumu ne olacak? Bölge halkı için bir rehabilitasyon yapılacak mı?

23 Temmuz'da Suruç ardından Ceylanpınar saldırıları sonrasında PKK'ya, DEAŞ'a ve DHKP-C ye karşı gösterdiğimiz mücadele bazılarının iddia ettiği gibi 2 Kasım seçimleriyle ilgili olmayıp kararlı bir şekilde bütün Türkiye'de terör yok edilene kadar devam edecek. 

Sur'da, Lice'de bir takım faaliyetler içine girdi PKK. Özellikle Cizre, Dargeçit hattında halkı devletle karşı karşıya getirecek faaliyetler gösterdiler. Bu konuda da biz kararlı bir tutum takıldık. Ve bazı ilçelerimizde son derece başarılı operasyonlar yapıldı. Dün Silopi ve Cizre'de sokağa çıkma yasağı bu çerçevede ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi de teröristlerin herhangi bir şekilde sivil halkı katletmesine sebebiyet verecek şekilde bir ortamın doğmamasını sağlamak. İnşallah Cizre ve Silopi'de de bu güvenlik ortamı tesis edilecek.

Siyaset yapmak isteyene siyaset kapısı açık, görüş beyan etmek isteyene görüş kapısı açık ama belli ilçelerimizi Irak ve Suriye'de olduğu gibi manzaralar yaşatabileceklerini düşünenler bilsinler ki bütün güvenlik birimlerimize verilen talimat açıktır. Bu ateş çemberinin içinde vatan toprağının her bir karışını özgürlük alanı içine getireceğiz. O bakımdan Cizre ve Silopi başta olmak üzere yapılan operasyonlar terör örgütüne yöneliktir, sivil halkımıza özellikle seslenmek istiyorum; bu terör örgütüne karşı seslerinizi yükseltin. Normal şartlara bir an önce geçilebilmesi için de güvenlik birimlerimizle işbirliği halinde kendi şehirlerinizi, mahallelerinizi birlikte koruyun. 

Okullara gelince, işte bu soruyu şimdi HDP'lilere sormak lazım o okullar oradaki masum ve gözleri ışıl ışıl parlayan çocukları yetiştirmek için. O okullar, çocukların dağa çıkıp heba olmaları için değil. TBMM'ye sizler gibi gelip siyaset yapabilmelerini sağlamak içindir, sizler gibi siyaset yapmalarını değil, gelip siyaset yapmaları için. Ama umarım o çocuklar gelip böyle terör siyaseti yapmayacaklar. 

Şehirlerimizde sükunet sağlanınca daha yoğunlaştırılmış bir eğitimle o çocuklarımızın hepsinin geleceğine sahip çıkacağız ama teröre taviz vermeyeceğiz. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim