• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyetten Ara Gülere özür
2015-12-22 12:00:02

Cumhuriyet'ten Ara Güler'e özür

Cumhuriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarını çektiği için hakkında "Usta’yı ‘Ara’ ki bulasın" dediği fotoğrafçı Ara Güler’den...
Cumhuriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğraflarını çektiği için hakkında "Usta’yı ‘Ara’ ki bulasın" dediği fotoğrafçı Ara Güler’den özür diledi.

Ara Güler’in çektiği Erdoğan fotoğraflarının Anadolu Ajansı tarafından paylaşılmasıyla ikilinin fotoğraf çekimi için buluştuğu öğrenilmiş, sosyal medyada Güler’i eleştiren birçok yorum yapılmıştı. Cumhuriyet gazetesi ertesi gün Güler’i hicvederek haberi birinci sayfasından "Usta’yı ‘Ara’ ki bulasın" başlığıyla duyurmuştu.

Akşam’a konuşan Ara Güler ise “Cumhuriyet gazetesi benim umurumda bile değil, artık o gazeteye bakmıyorum. Ben fotoğrafımı sanatımı yapıyorum. Bu tür şeyleri yazanlarla uğraşacak zamanım yok” diyerek tepki göstermişti.

Cumhuriyet, bugün Güler’le ilgili haberi nedeniyle bir özür metni yayınladı. Metinde, ülkedeki kamplaşma ortamından etkilenerek haberin "haksız ve eleştirel bir başlıkla" sunulduğunu kaydeden Cumhuriyet, usta fotoğrafçıya bir özür borcu olduğunu duyurdu.

Cumhuriyet’in Ara Güler’e özrü şöyle:

Geçen Pazar günü 1. sayfamızda, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler’le ilgili bir haber yayımladık. Haberde, Ara Güler’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğraflarını çekmek için randevu talep ettiği, bu talep üzerine kendisine randevu verilerek Erdoğan’ın Kısıklı’daki konutunda çekimin yapıldığı bilgisi yer alıyordu. Haber doğruydu elbette, ama ‘Usta’yı ‘Ara’ ki bulasın’ şeklinde haksız ve eleştirel bir başlıkla sunulmuştu. Dünyaca ünlü bir fotoğraf sanatçısının ülkenin Cumhurbaşkanı’nın fotoğraflarını çekmek istemesi de, bu çekimin yapılmış olması da gayet anlaşılır ve doğal bir durumdur. Buna karşın, her gün şikâyetçi olduğumuz toplumun giderek kamplaştırılması, en insani ve doğal olayların, tutumların ve çalışmaların bile bu kamplaşma bağlamında değerlendirilmesi tuzağına, zaafına ne yazık ki biz de düştük. Bu nedenle Ara Güler’e açık bir özür borcumuz var. Yaptığımız bu yanlış nedeniyle özür dileriz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim