• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet çizeri Musa Karta 301 soruşturması
2016-01-28 11:45:05

Cumhuriyet çizeri Musa Kart'a 301 soruşturması

Cumhuriyet gazetesi karikatüristi Musa Kart'a Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin şikayeti sonucu, 8 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan karikatürü nedeniyle301'inci...
Cumhuriyet gazetesi karikatüristi Musa Kart'a Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin şikayeti sonucu, 8 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan karikatürü nedeniyle301'inci maddeden soruşturma açıldı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, suç duyurusu dilekçesinde Musa Kart hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iftira ve Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinde düzenlenen ''Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama'' iddiasıyla yasal işlem başlatılması talep edildi. Suç duyurusu dilekçesinin iletildiği İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da karikatürist Kart'ı şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmak üzere İstanbul Adliyesi'ne çağırdı.

Musa Kart, kendisi hakkında başlatılan soruşturma kararını şöyle değerlendirdi: "Bir kısım yargının, bir kısım medya gibi saray tarafından yönlendirildiğini iddia ediyorum karikatürümde. Size 'diktatör' denilmesini istemiyorsanız her iddiayı ceza tehdidiyle karşılamamanız gerekir. Demokrasilerde iddiaya, karşı iddiayla yanıt verilir. Bu karikatür, sevgili kardeşlerim Can ve Erdem'le dayanışma amacıyla çizildi. Yapılmak istenen dayanışma sergileyenlere gözdağı vermek ise boşuna gayret diyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim