• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Afrin açıklaması
18 Ocak 2018 Perşembe 16:30

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Afrin açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın olası Afrin operasyonu hakkında konusunda önemli açıklamalarda bulundu. ABD Dışişleri'nin yaptığı açıklamaya değinen Kalın açıklamayı ikna edici bulamadıklarını bu nedenle sınırda her türlü tedbirin alınacağını ifade etti.

İstanbul’da katıldığı bir programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündemin iki sıcak konusu; olası Afrin operasyonu ve ABD’nin Suriye’de YPG’lilerden oluşturmayı düşündüğü polis gücü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Moskova ziyaretinin ardından ‘tablonun daha net görüleceği’ yorumunda bulundu

İbrahim Kalın, “Türkiye, ulusal güvenliğine tehdit teşkil edecek her tür gelişmeye karşı, her tür tedbiri almıştır. Bundan sonra da almaya devam edecektir. Bu Afrin de olur, bu Cerablus da olur, bu Münbiç de olur, başka yerler de olur, Irak sahasında olur” dedi.  ABD’den yapılan, “Türkiye’ye açıklama borçluyuz” sözleri ile ilgili Kalın “Geçen hafta koalisyon sözcülerinden bir tanesinin yaptığı açıklama üzerine bu konu kamuya mal oldu. Daha önce yaptığımız istişarelerde de biz ABD’nin Suriye sahasında PYD ve YPG’ye verdiği destekleyiş şekli, biçimi, zamanı ve boyutu ne olursa olsun yanlış bir politika olduğunu ifade ettik. Bu yapılan açıklamanın eğer bir hakikat payı var ise kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değil. İki temek sebepten dolayı. Bir; bu Türkiye’ye doğrudan ulusal güvenliğine tehdit oluşturacak bir yapılanmadır. İki; Suriye ile ilgili olarak Cenevre ve Astana süreçleri devam ederken, Suriye’nin toprak bütünlüğüne darbe vuracak, bunu adeta imkansız hale getirecek bir adım olacaktır. Bizim bu tepkilerimiz üzerine sadece biz değil, Rusya, İran, Irak Başbakanı’da tepkilerini dile getirdi. Çünkü öngörülen bu sınır gücünün Irak sınırında da görev alması gibi bir durum belirdi. Sayın Dışişleri Bakanımızın Amerikalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesi, bizim diğer temaslarımız,  bugün Dışişleri bakanları bir konuşma ve mesajla, böyle bir gücün olmayacağını, bunun yanlış ifade edildiğini, yanlış açıklama yapıldığını, yanlış kişilerin konuştuğunu söyledi. Biz bu süreci takip edeceğiz” dedi.

“HER TÜR GELİŞMEYE KARŞI, HER TÜR TEDBİRİ ALMIŞTIR”

İbrahim Kalın,  “Türkiye, ulusal güvenliğine tehdit teşkil edecek her tür gelişmeye karşı, her tür tedbiri almıştır. Bundan sonra da almaya devam edecektir. Bu Afrin de olur, bu Cerablus da olur, bu Münbiç de olur, başka yerler de olur, Irak sahasında olur. Bu tehdit ister PKK’dan gelsin, ister PYD, YPG’den, ister DEAŞ’tan, ister başka örgütlerden gelsin, bunlara karşı her tür tedbiri, bugüne kadar aldığı gibi, bundan sonra da kimseden icazet almadan, yerini, zamanını ve şeklini kendisi belirlemek suretiyle bu tedbirleri almaya devam edecektir” diye konuştu. Kalın, “Afrin, Mümbiç, Cerablus veya başka noktalarda Türkiye’nin atacağı kendi ulusal güvenliğini korumaya dönük adımların asla ve asla Suriye Kürtlerine karşı bir hareket olmadığının altını bir defa daha çizmek istiyorum” dedi.

Kalın sözlerini söyle sürdürdü: “Operasyonel detaylara girmeden şunu söyleyeyim, dün MGK sonrası bugün Genelkurmay Başkanımız Moskova’da görüşmeler yapıyorlar. Afrin tarafından Türkiye’ye dönük tacizler var. Türkiye’nin sınır güvenliğini ileri bir noktada sağlamak adına Afrin’le ilgili gerekli adımlar atılacaktır. Kendilerinin bugün yapacağı görüşmeler neticesinde tabloyu net bir şekilde göreceğiz. Afrin, Münbiç veya Cerablus farketmez, atılacak adımların Suriye Kürtlerine karşı olmadığının altını çizmek istiyorum. PYD ve PKK, Kürtleri temsil etmez. Orada PYD’yi desteklemeyen ve mağdur olan Kürtler var. Soçi sürecine giderken, Suriye toplumunun bütün temsilcilerinin orada olması için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Bunların içerisinde Araplar da olacak, Türkmenler de olacak, Kürtler de olacak ama terör örgütleri olmayacak.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim