• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Çocuklar tutumlu olmaya özendirilmeli”
2015-12-14 13:30:02

“Çocuklar tutumlu olmaya özendirilmeli”

FODER Başkanı Özlem Denizmen:“Çocuklar tutumlu olmaya özendirilmeli”Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Başkanı Özlem Denizmen 12 –...
FODER Başkanı Özlem Denizmen:“Çocuklar tutumlu olmaya özendirilmeli”

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Başkanı Özlem Denizmen 12 – 18 Aralık Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, tutumluluk alışkanlığının küçük yaşlarda başladığına vurgu yaparak gerek ders araçlarını gerekse harçlığını tutumlu kullanan çocuğun büyüyünce de bu alışkanlığını devam ettireceğini söyledi.

 

 

 

Kendine yeten ülke olmada önemli bir kilometre taşı olan ve 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde başlatılan yerli malı üretilmesi ve kullanılması kararı, ülkemizde her yıl kutlanan "Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" ile başta çocuklar olmak üzere toplumda önemli bir farkındalık yaratıyor.

 

 

 

Ülke ekonomisinin sürdürülebilir olmasının önündeki en büyük engel hiç kuşkusuz cari açık. Bu açığın kapatılmasının önemli yollarında biri de yerli üretim, tüketim ve tasarruftan geçiyor. Küreselleşen dünyada ithalat ne kadar önemliyse yerli üretim de bir o kadar önem taşıyor.

 

 

 

Bu çerçevede, ülke ekonomisini sağlam temellere oturtacak yerli malı üretimi-tüketimi ve tasarrufun önemi, başta çocuklar olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilecek bilinçle oluşturulabilir.

 

 

 

"Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası" nedeniyle bir açıklama yapan Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Başkanı Özlem Denizmen, “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” içerisinde okullarda yapılan etkinliklerin bu bilincin oluşturulması açısından oldukça önemli olduğunu belirtti.

 

 

 

Finansal okuryazarlığın en önemli sonuçlarından birinin de tutumluluk bilincinin oluşması olduğunu belirten Denizmen, “Ağaç yaşken eğilir. Neyin istek neyin ihtiyaç olduğunu öğrenen çocuk, harçlıklarını da yönetmesini öğreniyor. Gerek ders araçlarını gerekse harçlığını tutumlu kullanan çocuk büyüyünce de bu alışkanlığını devam ettiriyor. Önemli olan bu davranışın çocukta alışkanlık haline getirilmesi” dedi.

 

 

 

FODER HAKKINDA: Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER), 2012 senesi sonunda Özlem Denizmen başkanlığında kurulmuştur. FODER, devlet, özel sektör ve diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak ülke çapında bireylerin finansal okuryazarlık, finansal erişim farkındalıklarını ve olanaklarını oluşturabilmek için; bilinçlendirme, eğitim, araştırma, uygulamalara destek, politikalar üretilmesi çalışmaları yapmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim