• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cemil Çiçek: MHP’nin peşine takılmamız yanlıştı
2017-03-22 06:15:01

Cemil Çiçek: MHP’nin peşine takılmamız yanlıştı

Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Binali Yıldırım'a “Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin düzenlemenin hem zamanlamasını hem de içeriğini...
Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Binali Yıldırım'a “Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin düzenlemenin hem zamanlamasını hem de içeriğini yanlış buluyorum. MHP'nin peşine takılmamız yanlış" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, eski bakanlara verdiği kahvaltıda, AK Parti’nin son dönem politikalarıyla Anayasa paketi enine boyuna tartışıldı. Yıldırım, ‘Hayır’ çıkabileceği uyarısı yapan eski bakanlara, “Şu anda referandum güvenoylamasına dönüştü. ‘Evet’ çıkarsa hükümet güvenoyu almış, ‘Hayır’ çıkarsa almamış sayılacakmış gibi bir hava yayılıyor” dedi.

Eski bakanların büyük bölümü, önemli konularda uyarı ve itirazlarda bulundu. Eski

bakanlar, Başbakan Yıldırım’a partinin tüm unsurlarını bir arada tutmak için gösterdiği çabaya teşekkür edince Başbakan da, “Siz bu ailenin bir bireyisiniz. Bugün biz bakanlık yapıyoruz, dün siz yaptınız. AK Partili bakanlar dendiğinde herkesin ismi geçecek. Aramızda bir fark olmayacak. Hepimizin ismi aynı yerde yazacak. Bu bir nöbet değişimi” dedi.

"DÜZENLEMENİN HEM ZAMANLAMASINI HEM DE İÇERİĞİNİ YANLIŞ BULUYORUM"

Hürriyet'in haberine göre, Cemil Çiçek, devlet sisteminin nasıl işlemesi gerektiğine dair Abdülhamit döneminden başlayıp Turgut Özal ve Adnan Menderes’e kadar örnekler vererek anlattı. Çiçek’in hukukun üstünlüğü ve Anayasal düzenle ilgili yaptığı değerlendirme en uzun konuşmalardan birini oluşturdu. Çiçek, sözlerini, “Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin düzenlemenin hem zamanlamasını hem de içeriğini yanlış buluyorum. Üstelik MHP’nin bu işin içinde olması ve gerçek niyetleri konusunda farklı değerlendirmeler yapılıyor; peşlerine takılmamız yanlıştı. Önceliğimiz ülkenin gerçek sorunları olmalıydı. Bununla zaman kaybediyoruz” diyerek bitirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim