• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bozdağ: Kişisel Veriler Koruma Kurulu kurulacak
2016-02-10 09:45:06

Bozdağ: ''Kişisel Veriler Koruma Kurulu kurulacak''

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kişisel verileri korunması için Kişisel Veriler Koruma Kurulu kurulacağını açıkladı.Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal...
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kişisel verileri korunması için Kişisel Veriler Koruma Kurulu kurulacağını açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Kişisel Verileri Koruma Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinin Adalet Komisyonunda başladığını hatırlattı.

Bozdağ açıklamasında "Türkiye,ilk defa konusu sadece kişisel verileri korumak olan müstakil bir kanun çıkarmaktadır. Kişisel Verileri Koruma Kanunu, Anayasa'nın 20. maddesindeki kişisel verileri koruma hakkının uygulama kanunudur. Kanun, kişisel verilerin işlenmesinin asgari ilkeleri ve kuralları ile korunmasını içermektedir" dedi.

Bozdağ, açıklamasında şu mesajları verdi:

"Kanunla kişisel verilerin hukuka uygun işlenmesini ve korunmasını sağlamak için Kişisel Verileri Koruma Kurulu kurulmaktadırKişisel Verileri Koruma Kurulu, resen veya başvuru üzerine inceleme/denetim yapacak,kanuna aykırı davrananlara idari para cezası verecek.Ayrıca kanuna aykırı davrananlar hakkında suç duyurusu yapacak ve kanuna aykırılıkların düzeltilmesini sağlayacaktır.Anayasanın 20. maddesine göre; herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir.Bu hak;kişinin kendisiyle ilgili kişisel verileri hakkında bilgilendirilme ve kişisel verilerine erişme hakkını kapsadığı gibi yanlış kişisel verilerin silinmesini/düzeltilmesini talep etme veamaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını denetlemeyi de kapsar."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim