• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bildiriyi imzalayanlar arasında akademisyen paşa kızı da var
2016-01-16 17:45:03

Bildiriyi imzalayanlar arasında akademisyen paşa kızı da var

Terör olaylarında ve devletin teröre karşı operasyonlarında izlenen yolu eleştiren akademisyenler arasında paşa kızı da var.Eski 1. Ordu Komutanı, emekli...
Terör olaylarında ve devletin teröre karşı operasyonlarında izlenen yolu eleştiren akademisyenler arasında paşa kızı da var.

Eski 1. Ordu Komutanı, emekli orgeneral Hasan Iğsız'ın kızı Aslı Iğsız da bildiriyi imzalayan akademisyenler arasında

 

Yaklaşık 1200 akademisyenin imzaladığı bildiriye Ergenekon soruşturmasında tutuklanan daha sonra 2 yıl 7 ay sonra cezaevinden tahliye edilen Eski 1. Ordu Komutanı, emekli orgeneral Hasan Iğsız'ın kızı Aslı Iğsız da var.

 

 

Star Gazetesi'nin haberine göre eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın kızı Aslı Iğsız, New York Üniversitesi’nde Yrd. Doç. Dr. olarak görev yapıyor.

 

KIYAMETLER KOPARAN AKADEMİSYENLER BİLDİRİSİNİN TAM METNİ:

 

Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!

 

Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur’da, Silvan’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Silopi’de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.

 

Bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye’nin kendi hukukunun ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.

 

Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.

Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. Müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz.

 

Siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz. Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim