• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilal Erdoğanın gemilerinin petrol ticareti kapasitesi var mı?
2015-12-08 17:30:03

Bilal Erdoğan'ın gemilerinin petrol ticareti kapasitesi var mı?

Erdoğan, Rusya’nın IŞİD petrolü iddiasına TÜPRAŞ'tan yalanlama gelmesine rağmen ‘Koç ‘a sorun’ dedi.İtalyan gazetesi Corriere della Sera’yakonuşan...
Erdoğan, Rusya’nın IŞİD petrolü iddiasına TÜPRAŞ'tan yalanlama gelmesine rağmen ‘Koç ‘a sorun’ dedi.

İtalyan gazetesi Corriere della Sera’yakonuşan Erdoğan,  “Biz Akdeniz’de, Suriye’de ya da Irak’ta iş yapmıyoruz” dedi.

 

Erdoğan, “IŞİD benim ülkemin düşmanı. IŞİD bir yüz karası. Benim dinimi kötü bir duruma sokuyor. İslam’ı temsil etmiyorlar ve ben de onları Müslüman yerine koymuyorum” diye devam etti.

 

Erdoğan ailesinin sahibi olduğu BMZ Group Denizcilik’in petrolle ilgili deniz taşımacılığı yapmadığını, şirketinin nehir tankerleri inşa etmek için Rus bir şirketle anlaşmasının olduğunu savunan Erdoğan, “Bir kargo gemisi var ama o da tanker olarak kullanılamaz” diye konuştu.

 

Muhabirin, "Sizin ya da kardeşinizin tankerleri farkında olmaksızın IŞİD'in petrolünü de satıyor olmasın?" sorusuna, "Türkiye Kürt petrolü satıyor, Ancak Rus haritasına bakılırsa Suriyeli Kürtler IŞİD'in petrolünü Koç ailesinin sahibi olduğu Tüpraş’a getiriyor. Koç ailesi petrolü, belgesi olan kaynaklardan satın aldığını söylüyor. Onlara sormayı deneyin" diye yanıt verdi.

 

TÜPRAŞ YALANLAMIŞTI

 

Tüpraş, iddialar üzerine, "Batman Rafinerimizde işlenen ham petrol TPAO'dan (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) ve Türkiye'de ham petrol üretim lisansı olan üretici firmalardan tedarik edilmektedir.  Ayrıca, diğer rafinerilerimizde işlenen ham petrol de tamamen yasal kaynaklardan, uluslararası düzenlemelere uygun olarak temin edilmektedir. Buna ilaveten, sektörümüz regüle bir sektör olup, Rafinerilerimize yapılan ham petrol ikmallerine ilişkin tüm bilgiler, yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşılmaktadır ve bütün rakamlarımız şeffaftır" açıklaması yapmıştı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim