• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Benzin ve Motorinin fiyatı düşmeye devam edecek mi?
21 Kasım 2018 Çarşamba 20:20

Benzin ve Motorinin fiyatı düşmeye devam edecek mi?

Benzin fiyatı, birkaç hafta içinde peş peşe yapılan indirimlerle litrede 57 kuruş düştü. Bu indirimlerin ardından fiyat yönünden daha avantajı olan motorin ile benzin kafa kafaya geldi. Benzin fiyatı neden düşüyor? Düşmeye devam edecek mi?

Benzin fiyatı, birkaç hafta içinde peş peşe yapılan indirimlerle litrede 57 kuruş düştü. Bu indirimlerin ardından fiyat yönünden daha avantajı olan motorin ile benzin kafa kafaya geldi. Benzin fiyatı neden düşüyor? Düşmeye devam edecek mi? Motorinde durum ne? İşte yanıtı…

Uzmanlara göre Avrupa’da benzin bolluğu yaşanıyor. gerekçe, ABD’nin petrol stoklarının artması ve Avrupa’dan benzin ithalatını azaltması. Bu durum, Türkiye’nin de içinde yer aldığı Akdeniz piyasasında benzin fazlasına ve fiyatların düşmesine yol açıyor. Yurt içinde doların da düşmesi, pompa fiyatlarına indirim olarak yansıdı. Kısa aralıklarla üç kez benzinde indirim yapıldı. Benzinin litre fiyatı 57 kuruş geriledi.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’i haberine göre uzmanlar, olağanüstü bir olay yaşanmaması halinde benzinde bu düzeylerin korunabileceğini, yeni indirimlerin de gündeme gelebileceğini belirtiyor.

MOTORİNDE İNDİRİM

Uluslar arası piyasalarda motorin fiyatları da geriliyor. Son 10 günde ton fiyatı, 681 dolardan 652 dolara geriledi. 22 kuruş indirim yapıldı. Devletin, her litre motorinde 27 kuruş ÖTV alacağı bulunduğu için bu indirim pompaya yansımadı. Devletin, 5 kuruş ÖTV alacağı kaldı. Motorinde, izleyen günlerde uluslar arası piyasaların etkisiyle gündeme gelecek indirimin pompaya yansıması bekleniyor.

PETROL FİYATLARI

Peki, petrol fiyatlarında durum ne? Bu piyasayı etkileyen önemli bir etkenlerden biri, ABD’deki petrol stokları. Geçen hafta ABD ham petrol stokları 10,27 milyon varil arttı. Bu gelişme piyasalarda olumlu karşılandı ve petrol fiyatları stabil sayılacak bir düzeyde seyrediyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim