• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Davutoğlu Terörle Mücadele Eylem Planını açıkladı.
2016-02-05 12:00:02

Başbakan Davutoğlu Terörle Mücadele Eylem Planı'nı açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, Mardin'de 10 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planı'nı açıkladı.Başbakan Davutoğlu:"10 ayaklı, 10 temel esasa dayanan eylem planınınana...
Başbakan Davutoğlu, Mardin'de 10 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planı'nı açıkladı.

Başbakan Davutoğlu:

"10 ayaklı, 10 temel esasa dayanan eylem planınınana unsurların açıklıyorum.

1- Birincisi psikolojik unsur. Bu dönemde, geçmişteolduğu gibi millet vicdanı ve hikmetiyle devlet aklını birleştireceğiz. Millet vedevlet arasındaki farklar tümüyle ortadan kalkacak, parçalayıcı ulusçulukanlayışı yerine birleştirici, bütünleştirici millet anlayışı ve insan odaklıdevlet anlayışını yerleştireceğiz."

Şimdi 10 madelik eylem planımızı açıklıyorum

1- Psikolojik unsur: İnsan vicdanı ile devlet aklını birleştireceğiz. İnsan odaklı devlet anlayışını hayata geçireceğiz. Pazartesi Bakanlar Kurulu sonrası bölgeden gelen temsilcilerle görüştüm. Meşru güç kullanma yetkisi ise sadece halktan yetki alandadır. Ama hesap da vermeliyiz. Her türlü hesabı vermeye hazırız.

2- Kamu düzeni inşaa edilecek. Bakın devlet düzeni demiyorum. Kamu düzeni diyorum. Birilerinin dikte ettiği bir düzen değil. Özyönetim gibi modern feodal düzenler istemiyoruz. Suriye'den ilk kaçanlar KDP yanlısı Kürtler'di. Kesinlikle 90'lı yıllara dönmesine izin vermeyiz. Ama stalinist bir nalayışın buradkai halkı kendisine köle etmesine de izin vermeyiz.,

3-Kapsamlı bir demokrasi reformu. Yeni anayasa için adım attık. Her partiye gitymek istedim. Bana dediler ki kaçak çayımızı içersin. Ben ki İsrail zulmüne isyan etmiş birisiyim ben Arakan'a Esselamu Aleyküm demişim. Yüzümdeki tebessümü yanlış anlamasınlar. Zalim karşısında en güçlü şekilde izzzet etmesini de biliriz.Hendek kazacağınıza yeni anayasa için çalışın. Yeni anayasa kapsamlı demokratik reformları hayata geçireceğiz.

4- Sosyal seferberlik ilan ediyoruz. Bütün yaralar sarılacak. Biz ki Gazze'nin yarasını sarmışız, 2.5 milyon Suriyeli'nin yarasını sarmışız. Bölgeden göç etmiş insanların da yarasını sararız. Sur'dan çıkıp Sur'un dışında kalan bütün aziz kardeşlerime her ay düzenli kira yardımı yapılıyor, yapılacak. Onlar huzur içinde uyumadıkça Ankara'da uyumak bize haram. Yakılan yıkılan okullarımızı imar edeceğiz. Sağlık tesislerimizi en iyi şekilde ihya edeceğiz. Yaralıların olduğu iddia edilen yere ambulans gönderdik ama hala bir yaralı gelmedi. Cizre Devlet Hastanesi'ne 20 roket atıldı. Valilerimize de Kaymakamımıza da talimat verdim. Tek bir vatandaşımız aç ve açıkta kalırsa hesap sorarım dedim. Gençlik kampları kuracağız.

5- Tüm ekonomik kayıplar karşılanacak. Bütün vatandaşlarımızın terörden yaşanan kayıplarını telafi edeceğiz. Bunlar yangın çıkardılar ama bizler yangın yerinde bir gülistan inşaa edeceğiz. İşçilerin primleri ertelenecek. Esnafların ödemeleri ertelenecek. Ücretsiz kredi imkanı sağlayacağız..Ama onlar bunu baltaladılar. İstihadam olursa gençler peşlerinden gitmeyecek. Geri bırakıldık dediler, Silvan Barajı'nın inşaasını engellemek için devamlı saldırdılar, sabote ettiler.

6- Mekanı yeniden inşaa edeceğiz. Tarihi dokuyu koruyan yeni bir inşaa hamlesi başlatacağız. Sur'u yeniden inşaa edeceğiz ki bütün dünya gelip ilham alacak. Kentsel altyapı tümüyle elden geçirilecek. Yollar rehabilite edilecek. Bütün şehirlerimiz yaşanır hale getireceğiz.

7- Etkin bir iletişim birimi oluşturacağız. Tüm valilikler etkin bir iletişim kanalı oluşturacak.

8 - Yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek ama etnik bir şekilde denetlenecekler

9- Yeni bir milli birlik ve kardeşlik süreci başlatılcak. Artık muhattap milletin ta kendisidir. Herkesi muhatap alacağız ama elinde silah olanları muhatap almaycağız.

10- Ortadoğu ve Kafkaslar'da kapsamlı birleştirici hareket başlatacağız

Yerel Yönetim açıklaması

Başbakan Davutoğlu, Büyükşehir Yasası'nın istismar edildiğini belirterek, yerel yönetimlerin yetkilerinin genişletileceğini ancak istismar edilmesine asla izin verilmeyeceğini bildirdi. Davutoğlu, ayrıca doğru bilgi akışının sağlanması amacıyla bölgede etkin bir iletişim stratejisi uygulanacağını
açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim