• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AYMden Flaş Karar!
2015-12-08 18:00:02

AYM'den Flaş Karar!

AYM: Haberin internetten kaldırılması basın özgürlüğünün ihlalidirborsagundem.com adlı internet sitesinde yayımlanan ‘Çemaş-Çevik ilişkisi’ başlıklı...
AYM: Haberin internetten kaldırılması basın özgürlüğünün ihlalidir

borsagundem.com adlı internet sitesinde yayımlanan ‘Çemaş-Çevik ilişkisi’ başlıklı haberde adı geçen şirketin başvurusu üzerine Üsküdar 4. Sulh Ceza Mahkemesi, haberin kaldırılması yönünde karar verirken, yapılan itiraz Üsküdar 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

 

Site sahipleri bunun üzerine, basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

 

Başvuruyu değerlendiren AYM’nin kararında, Muhalif olanlar dahil olmak üzere düşüncenin her türlü araçlarla açıklanmasının çoğulcu demokratik düzenin gereği olduğu belirtilirken, ifade özgürlüğünün yokluğu halinde demokratik bir toplumdan söz edilemeyeceğinin altı çizildi.

 

İnternet haberciliğinin de basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olduğunu ifade eden AYM, özgür bir siyasal sistemde devletin eylem ve işlemlerinin, adli ve idari yetkililerin olduğu kadar basının da denetimi altında bulunması gerektiğini belirtti.

 

AYM, anayasanın 26’ncı. maddesinin birinci fıkrasında güvence altına alınan ifade özgürlüğüyle anayasanın 28’nci maddesinin birinci fıkrasında güvence altına alınan basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim