• Konya29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya ve Fransa İncirliki kullanmak istedi
2015-12-02 10:15:01

Almanya ve Fransa İncirlik'i kullanmak istedi

Almanya ve Fransa savaş uçaklarının İncirlik Hava Üssü'nü de kullanabilmesi için Ankara'ya başvurdu.Tornado keşif uçaklarını bölgeye sevketme...
Almanya ve Fransa savaş uçaklarının İncirlik Hava Üssü'nü de kullanabilmesi için Ankara'ya başvurdu.

Tornado keşif uçaklarını bölgeye sevketme kararı alan Almanya, lojistik için İncirlik'i de kullanmayı düşündüğüne dair niyet mektubunu Ankara'ya iletti.

Hürriyet gazetesi, Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın, Almanya'nın talebine sıcak baktığını aktardı. Buna göre Almanya, 4 ile 6 arasında Tornado keşif uçağı ile bir tanker uçağını İncirlik'e konuşlandırmayı planlıyor.

Suriye'de IŞİD'e yönelik hava operasyonlarını yoğunlaştırma kararı alan Fransa'nın da, savaş uçaklarının gerektiğinde Türkiye hava sahası ile acil durumlarda başta İncirlik olmak üzere Türkiye'deki hava üslerini kullamak için Ankara'ya niyet mektubu ilettiği belirtildi.

Fransa’nın bir diğer talebi de uçak gemisi Charles De Gaulle’ün Mersin’deki Taşucu Limanı’ndan lojistik destek alabilmesi için oldu. Fransa’nın bu taleplerine olumlu yanıt verilmesinin önünde bir engel olmadığı belirtiliyor. Yetkililer, ABD ile yapılan İncirlik mutabakatının hem bu üssün, hem de diğer üslerin koalisyon güçlerince kullanılmasına imkan tanıdığına dikkat çektiler.

İspanya ve İtalya’dan hava savunma desteği

Suriye’den gelebilecek olası bir füze saldırısına karşılık Adana’da konuşlu İspanya’ya ait Patriot hava savunma füzelerinin bir yıl daha Türkiye’de kalacağı bildirildi. İtalya da önümüzdeki yıl ilkbahar aylarına kadar SAMP-T füzelerini yerleştirerek Türkiye’nin  hava savunma sistemine destek verecek. Füzeler, erken ikaz sistemini içeren muharebe yönetim sistemiyle birlikte 600 km menzilli balistik füzelere karşı savunma yapma yeteneğine sahip. SAMP-T’lerin, Kahramanmaraş ve Gaziantep’e yerleştirilmeleri bekleniyor. ABD’nin de Türkiye’nin hava savunma sistemine destek amacıyla Aegis balistik füze savunma sistemleri donanımlı gemilerinin sayısını Doğu Akdeniz’de artıracağı bildirildi. Rusya, askeri jetinin düşürülmesinin ardından Doğu Akdeniz’e S-400 ve S-300 füzeleri yerleştirme kararı almıştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim