• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alevi derneklerinin temsilcileri Çankaya Köşkünde
2016-01-13 11:45:05

Alevi derneklerinin temsilcileri Çankaya Köşkü'nde

Alevi derneklerinin temsilcileri Ankara'da bir araya geldi. İlk durakları Çankaya Köşkü oldu. Başbakan'a hem Kürt hem de Alevi sorunları ile ilgili 2 ayrı...
Alevi derneklerinin temsilcileri Ankara'da bir araya geldi. İlk durakları Çankaya Köşkü oldu. Başbakan'a hem Kürt hem de Alevi sorunları ile ilgili 2 ayrı rapor sundular.

Başbakan'la görüşenler arasında bazı Alevi dedeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Kültür Dernekleri temsilcileri vardı.

Alevi temsilciler, hem Doğu ve Güneydoğu'da yaşananları hem de Alevilerin sorunlarını gündeme getirdiler.

Edinilen bilgilere göre öncelikle iki sorunun da diyalog yöntemi ile çözülebileceğine dikkat cekildi.

Alevi temsilciler "Cem evlerinin statüsü, zorunlu din dersleri" gibi öncelikli sorunlarını Başbakan'a ilettiler. Ayrıca bazı dergahların mescid olarak kullanıldığını iddia ettiler. Başbakan'dan sorunun çözümünü istediler.

Başbakan'ın ise bu zamana kadar yapılan Alevi çalıştaylarını hatırlattığı ve sorunların yine taraflarla konuşularak çözülecegini vurguladığı ifade edildi.

Alevi temsilciler, Başbakan'a bir de "çözüm süreci ile ilgili muzakere masasına yeniden dönülmeli" çağrısında bulundular, "çözüm yeri Meclis olmalı " önerisini getirdiler.

Alevi temsiciler Demirtaş, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'den de randevu talep ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim