• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD: PYD, PKKdan ayrı tutulmalı
2016-01-22 17:00:02

ABD: PYD, PKK'dan ayrı tutulmalı

Joe Biden; AK Parti, CHP ve HDP'den milletvekilleriyle İstanbul'da görüştü.Biden'ın, "PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, silahları bırakması ve şiddete...
Joe Biden; AK Parti, CHP ve HDP'den milletvekilleriyle İstanbul'da görüştü.

Biden'ın, "PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, silahları bırakması ve şiddete son vermesi gerektiğini ancak PYD'yi PKK'dan ayrı tutmak gerektiğini" dedi. 

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İstanbul'da AK Parti, CHP ve HDP'li milletvekilleriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya geldi. Biden'ın davetiyle gerçekleşen ve yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmeye; AK Parti'den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu, CHP'den Sezgin Tanrıkulu ve Fikri Sağlar, HDP'den Leyla Zana, Altan Tan ve Ayhan Bilgen katıldı. MHP'den ise katılım olmadı. Oktay Vural'a davet gitti ancak kendisi Ankara'da olacağını söyleyerek toplantıya katılmadı.

Biden, öğleden sonra da gazeteciler Kadri Gürsel, Aslı Aydıntaşbaş, Ceyda Karan ile Rakel Dink, Dilek Dündar ve Türkan Elçi ile görüşecek. Öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da olduğu sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluşacak. Görüşme sonrası 10 Alman turistin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısının olduğu Sultanahmet'e gidecek. Cumartesi günü ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmeleri var.

Görüşmenin ardından CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, masada konuşulanları Al Jazeera'ye anlattı.

"Biden bizim görüşlerimizi dinledikten sonra kendi görüşlerini söyledi. Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda parlamenter sistemin ve meclisin gücünün önemli olduğunu söyledi. Ancak 'anayasayı yapacak olanlar sizlersiniz, başkanlık sistemi konusunda da karar verecek olan sizsiniz' diye ekledi." "PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, silahları bırakması ve şiddete son vermesi gerektiğini söyledi. Ancak PYD'yi PKK'dan ayrı tutmak gerektiğini de belirtti. Çünkü PYD'nin IŞİD'le savaştığını ve IŞİD'in dünyanın en büyük sorunu olduğunu söyledi. 'IŞİD hem ABD hem Türkiye için en büyğk tehlikedir' dedi." AKP Diyarbakır Milletvekili Orhan Miroğlu da Biden'ın silahların bırakılması ve demorkatikleşmeye dönüşün, Türkiye'nin istikrar ve güvenliğinin önemini vurguladığını belirtti. PYD ile ilgili soruya, Biden'ın örgütü terör örgütü olarak görmediğinin sinyalini verdiğini söyledi.

Toplantının çıkışında gazetecilere kısa bir açıklama yapan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise, MHP'den Oktay Vural'ın da davet edildiğini ancak iptal ettiğini söyledi, "Bir masa etrafında oturup konuşabilmek önemliydi" dedi.

Toplantı sonrası Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yedi milletvekilinin birkaç dakika süreyle konuştuğunu, Biden'ın açılış ve kapanışta kendi fikirlerini dile getirdiğini söyledi.

Tan, Türkiye, Suriye ve Irak'taki gelişmelerin, IŞİD ve Rusya konusunun görüşüldüğü bilgisini verdi.

"Biden PKK'nın hendek açmasını ve silaha başvurmasını tasvip etmediklerini, PKK'yı bir terör örgütü olarak gördüklerini söyledi. PKK'nın içerideki tutumunu eleştiriyor. PKK ile PYD'nin bağı olduğunu düşünmüyorlar. Türkiye'de siyasi mücadelenin demokratik yollarla olması gerektiğini, hükümetin bu sorunları yeni anayasa ile çözmesi gerektiğini söylüyor." "Kendileri için esas önceliğin DAEŞ'in Musul'dan çıkarılması olduğunu belirttiler. Türkiye'nin dünyanın en stratejik bölgesinde, en önemli müttefikleri olduğunu söylüyor. Buna çok güçlü vurgu yaptı." ""Benim söylediğim çok açık, ben de bunu söyledim. Türkiye’deki Kürtler demokratik cumhuriyette yaşamak istiyorlar. Kürtçe anadilde eğitim, Kürtçenin kamusal alanda, resmi alanda kullanılacağı bölgesel yönetimlerin olduğu bir ülke. AKP'nin yeni anayasa yapması, PKK'nin silah dışı yöntemlerle var olması gerektiğini söyledim."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim