• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB ile İsrail arasında gizli görüşme iddiası
2016-02-10 14:15:03

AB ile İsrail arasında gizli görüşme iddiası

AB ile İsrail arasında, Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerin etiketlenmesi konusunda yaşanan sorunun çözümü için gizli görüşmelerin başladığı öne...
AB ile İsrail arasında, Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerin etiketlenmesi konusunda yaşanan sorunun çözümü için gizli görüşmelerin başladığı öne sürüldü.

Avrupa Birliği (AB) ile İsrail arasında, Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen malların üzerine "üretim yerlerinin yazılması" yönündeki kararın ardından yaşanan krizin çözümü için gizli görüşmelerin başladığı iddia edildi.

İsrail devlet radyosunda yer alan habere göre, Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen malların etiketlenmesi kararının ardından İsrail ve AB arasında yaşanan krizin aşılması amacıyla gizli görüşmeler başladı. Üst düzey yetkililerin açıklamalarına dayandırılan haberde, iki tarafın, aralarındaki ilişkinin normal seyrine dönmesi için uzlaşmayı hedeflediği belirtildi.

Haberde ayrıca, İsrail'in, AB'nin söz konusu kararının ardından 3 ay önce dondurduğu barış görüşmelerini yeniden başlatmak istediği kaydedildi. 

Avrupa Birliği Komisyonu Kasım 2015'te, İsrail'in, işgal altında tuttuğu 1967 sınırları içindeki Filistin topraklarında bulunan gayrimeşru yerleşim birimlerinde üretilen ürünlerde "İsrail malı" etiketi kullanılmasını engelleyen bir karar almıştı. Bu karara göre, yerleşim yerleri, Golan Tepeleri veya Doğu Kudüs menşeli ürünlere "İsrail malı" etiketi vurulamıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim