• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2016’nın ilk kurbanı iki yaşında
2016-01-03 18:45:02

2016’nın ilk kurbanı iki yaşında

Sığınmacıları taşıyan aşırı kalabalık lastik bir bot Yunanistan'ın Eşek Adası'nda (Agathonisi) kayalıklara çarptı.Onlarca sığınmacıyı taşıyan...
Sığınmacıları taşıyan aşırı kalabalık lastik bir bot Yunanistan'ın Eşek Adası'nda (Agathonisi) kayalıklara çarptı.

Onlarca sığınmacıyı taşıyan bir botun Ege Denizi’nde batması sonucu iki yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti. Suriyeli küçük çocuk annesiyle Avrupa‘ya ulaşmaya çalışıyordu.

Yunan sahil güvenlik birimleri, sığınmacıları taşıyan aşırı kalabalık lastik bir botun Yunanistan'ın Eşek Adası'nda (Agathonisi) kayalıklara çarptığını bildirdi.

Kazada hayatını kaybeden iki yaşındaki Suriyeli Halid'in cesedinin balıkçılar tarafından bulunduğu, çocuğun annesiyle birlikte 39 sığınmacının ise kurtarıldığı kaydedildi.

Malta merkezli Göçmen Açıkdeniz Yardım İstasyonu'ndan (MOAS) aktivistler de Yunan sahil güvenlik birimlerine yardımcı oldu.

MOAS'ın kurucusu Christopher Catrambone, “Hiçbir şey sizi bu devam eden korkunç gerçeğe hazırlayamaz. Bugün devam eden sığınmacı krizinin en küçük kurbanlarından biriyle karşı karşıya geldik. Bu, acınası koşullarda güvenliğe ulaşmaya çalışırken hayatını kaybeden binlerce kişiyi bir kez daha acı bir şekilde hatırlatıyor” dedi.

Kurtarılan sığınmacılar Sisam adasındaki Pythagorio limanına götürüldü.

Üç aylık bir bebek de hipotermi nedeniyle tedavi altına alındı ancak doktorların bebeği kurtarmayı başardığı bildirildi.

MOAS, sığınmacıların cumartesi günü Türkiye'den yola çıktığını açıkladı.

2015 yılında 3 bin 770 sığınmacı Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.

© Deutsche Welle Türkçe

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim