• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
100 yıl yaşananları unutturmadı
2016-01-26 12:45:03

100 yıl yaşananları unutturmadı

100 Yıllık ‘bir savaşın hikâyesi’ne, Yeni Neslin Tasarımlarıyla Saygı DuruşuÇanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla BKG tarafından...
100 Yıllık ‘bir savaşın hikâyesi’ne, Yeni Neslin Tasarımlarıyla Saygı Duruşu

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla BKG tarafından hayata geçirilen ‘Üniversitelerarası Kültür Ürünleri Tasarım Yarışması’nın bu yıl beşincisi düzenlendi. 19 Ocak 2016 tarihinde Topkapı Sarayı Müzesi 1. Avlu mağazasında gerçekleşen ödül törenine Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan katıldı.Yarışmada ödüle layık görülen öğrencilerin tasarımları ürün haline dönüştürülerek Türkiye’nin dört bir yanındaki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğüne (DÖSİMM) bağlı müze ve ören yerlerinde yer alan Müze Mağazaları’nda satışa sunulacak.

 

 

 

Kültürel mirasın korunması ve yaşatılması amacıyla projeler hayata geçiren BKG, üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirdiği tasarım yarışmasını beşinci kez düzenledi. Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yılına saygı duruşu niteliği taşıyan yarışmaya katılan öğrenciler, “Bir Savaşın Hikayesi: Çanakkale” konsepti ile hazırladıkları çalışmaları ile mücadele etti.

 

 

 

Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinden, sanat tarihi, mimarlık, grafik tasarım, endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerine kadar, tasarımla ilgilenen tüm üniversite öğrencilerinin katılabildiği yarışmada gençler kıran kırana yarıştı.

 

 

 

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan’ın katılımı ile gerçekleşen törende konuşma yapan BKG Genel Müdürü Suat Demirel; “BKG olarak, ülkemizin kültürel mirasının yaşatılmasına ve nesilden nesile aktarılmasına katkıda bulunmak için kültürel projeler üretmeye ve yürütmeye devam ediyoruz. Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz yarışmamız için temamızı Türkiye tarihinin en önemli olaylarından biri olan Çanakkale Savaşı olarak belirledik. Bu bizim için bir gurur olmakla birlikte 100’üncü yılını geride bıraktığımız bu büyük destana bir saygı duruşu niteliğindedir. Gençlerimizi ürün tasarımı ve grafik illüstrasyon alanlarında üretmeye ve gelişime teşvik etme vizyonuyla çıktığımız bu yolda, tüm öğrencileri sahip olduğumuz kültürel mirasımızı yeniden keşfetmeye davet ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

Ödüle layık görülen tasarımlar, ürüne dönüştürülerek Türkiye’nin dört bir yanındaki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİMM’e bağlı müze ve ören yerlerinde yer alan Müze Mağazaları’nda satışa sunulacak.

 

 

 

 

 

Grafik İllüstrasyon alanında ödül alanlar

 

Sıralama

 

Eser Adı

 

Kazanan

 

Ödül

 

Birinci

 

Seyit Onbaşının Mucizesi

 

Şebnem Yeşilyurt - Hacettepe Üniversitesi

3000 TL + 500 TL BKG Müze Mağazası Hediye Çeki

 

İkinci

 

Dur Yolcu

 

Özge İçöz - 18 Mart Übiversitesi

 

2000 TL + 500 TL BKG Müze Mağazası Hediye Çeki

 

Üçüncü

 

Sonsuz Uyku

 

Tuba Arslan – ODTÜ

 

1000 TL + 500 TL BKG Müze Mağazası Hediye Çeki

 

 

 

 

Ürün tasarım alanında ödül alanlar

 

Sıralama

 

Eser Adı

 

Kazanan

 

Ödül

 

Birinci

 

Yara Bandı

 

Mertkan Günaslan - Kocaeli Üniversitesi

 

3000 TL + 500 TL BKG Müze Mağazası Hediye Çeki

 

İkinci

 

Toprak

 

Mehmet Başak- Anadolu Üniversitesi

 

2000 TL + 500 TL BKG Müze Mağazası Hediye Çeki

 

Üçüncü

 

Mayın

 

İbrahim Özen - Anadolu Üniversitesi

 

1000 TL + 500 TL BKG Müze Mağazası Hediye Çeki

 

Jüri Özel Ödürü

 

Kurşun

 

Begüm Gülşeker - Selçuk Üniversitesi

 

1000 TL BKG Müze Mağazası Hediye Çeki

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Konya Not | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim